Când fetele și băieții pică BAC-ul
Colţul bărbatului / De Emilian Isailă, 04.07.2011

Da, în astfel de momente, cum ar fi examenul de BAC, nu mai e nicio diferenţă între femei şi bărbaţi. Vreau să mai spun şi faptul că viaţa nu începe şi nu se sfârşeşte cu un singur examen. E mai lungă şi mai complicată. Şi nu poţi să trişezi chiar dacă ai senzaţia că ai făcut-o.

Cei supăraţi că au picat examenul nu ar trebui să dea vina pe camere de supraveghere, pe profesori sau pe părinţi. Sunt primii vinovaţi. Au fost anunţaţi că nu se mai copiază şi n-au făcut nimic. Mai bine să-ţi începi viaţa cu un eşec, decât cu o hoţie.

Un eşec poate fi uşor transformat în succes. După un eşec eşti motivat. Un eşec te întăreşte. Pe când o hoţie se transformă într-o povară. Toată existenţa ta ştii că notele acelea nu te reprezintă. Ştii că nu le meritai.

Şi mai e ceva. În ultimii ani BAC-ul se transformase într-un circ. Copiii strângeau bani şi îi dădeau profesorilor din comisie. Aceştia îi lăsau să copieze şi toată lumea era fericită. Numai că rezultatul era prost.

România e azi o ţară cu tineri care nu învaţă nimic, care caută numai scurtături în viaţă şi în carieră, care nu fac efort. Şi culmea, succesul nu este decât efort, ambiţie şi perseverenţă.

BAC-ul e important atâta vreme cât nota pe care o obţii te reprezintă. Are valoare atâta vreme cât nu se trişează. Abia din acest an, e cu adevărat un test de maturitate pe care doar 44% dintre absolvenţi l-au trecut.

Dacă mă uit în jurul meu mi se pare o cifră corectă. Şi nu uitaţi, nu e o tragedie să-ţi începi viaţa cu un eşec, de multe ori e prima cărămidă a succesului de mai târziu - unul bazat pe trudă şi nu pe minciună.

  • Emilian Isailă, miercuri, 06.07.2011 13:27

    @ioana: Iti multumesc pentru mesaj. Te felicit pentru reusita. Nu a fost un examen usor. Cel putin la matematică, subiectele au fost extrem de dificile, dar asta nu justifică trisatul. Diploma ta de Bac e foarte valoroasa pentru că o buna parte din trisori n-au mai putut să-si bată joc de acest examen. Din păcate, în lumea asta întotdeauna vor fii persoane privilegiate si persoane defavorizate. Nu suntem egali. E o prostie să crezi asta, viaţa îţi arată în fiecare moment că lucrurile stau altfel. Cel mai important lucru e faptul ca intr-un examen, intr-o competitie sa se respecte regulile. Cine le incala trebuie sa suporte consecintele. Cum am scris, daca ai invatat si ai picat Bac-ul nu e nicio drama. Mai dai o data. Dar daca l-ai luat prin furt, acest furt o sa te urmareasca toata viata si o sa-ti afecteze toate deciziile pe care le vei lua pentru ca viata nu o poti trisa. La un moment dat oamenii isi dau seama cine esti cu adevarat. Nu te lua dupa ce vezi la televizor. Oamenii de succes, oamenii care stiu cu adevarat o profesie, care au salarii bune si pe merit, care se pricep la ceva si muncesc mult nu apar in show-uri TV. Sunt prea ocupati.

  • ioana, miercuri, 06.07.2011 12:49

    as vrea sa spun si eu ceva.fac parte din cei 44% care au promovat bacul si am avut subiecte destul de grele tinand cont ca sunt la un profil real matematica-informatica.subiectele la matematica nu au fost ''usurele'' dimpotriva si nu vb din perspectiva celui care a batut la pas toate cluburile din oras,ba din contra am facut parte dintr- clasa de copii olimpici si unde toti am invatat ff bine mai ales la matematica unde profesorul a fost exigent de-a lungul celor 4 ani.este adevarat ca sunt si elevi care au picat la bac ptr ca nu au invatat nimic.dar la fel de adevarat este ca am colegi care de-a lungul a 4 ani nu au invatat sa se semneze in mod corect,nemaivorbind ca nu stiau cine e ala Mircea Eliade si care habar nu au formula vreunei integrale dar care au avut medii astronomice,cu mult peste media mea sau a unor colegi care au luat medalii la olimpiade scolare pe tara.si atunci stau si ma intreb(si scuzati injuratura):unde MAMA NAIBII e trierea si selectia de care ni se tot vorbeste atat?cei care isi aranjau inainte cu multi banii si-au aranjat si acum,iar fraierii cu mai putini bani au fost cei care au picat nu smecherii cu parintii comandanti de nava sau mame care lucreaza la firme si banci si asa va fi vesnic in aceasta tara!!!sa imi spuna mie cnv ca nu e asa si atunci.....

  • alexandra, marţi, 05.07.2011 08:55

    ai dreptate, dar toti cei care au picat nu privesc asa profund, asa metaforic acest esec. nu eo lectie din care sa invete, e inca o chestie pe care o vor descurca doar cu smecheria si scoala vietii, singurele atuuri ale majoritatii zilei de azi. nu au altceva in cap, nu au valori reale. tinerii de azi nu mai sunt valori, nu mai vor sa stie, vor doar sa aiba.

  • Silvie, marţi, 05.07.2011 08:05

    Bacul nu a fost greu deloc anul asta...dimpotriva...vechile subiecte standard, la mate chiar simplut, dar toata lumea e invatata sa triseze la noi... eu am dat in 2008 bacul matematica M1 si am luat 10 fara pregatire particulara si alte scurtaturi... cine vrea invata cine nu copiaza... la noi copiatul/furatul e un trend in care daca nu te inscrii esti "fraier"

  • madalina, marţi, 05.07.2011 07:08

    nu stiu ce sa zic ... eu am dat bacul anul acesta si am luat pt ca n-am dat mate, dar ma uitam ca numai cei care n-au dat matematica au luat note mari , cred ca din 44% promovati 30 % nu au dat matematica .Toti imi spun ca la mate subiectele nu au fost de nivel mediu . Imi pare rau ca acuma ma bucur singura ...

  • a, marţi, 05.07.2011 06:17

    daca ar fi fost la fel de corect si transparent bacul la absolut toate liceele sigur ar fi fost mai mic procentul de promovabilitate.

  • MARY, luni, 04.07.2011 23:53

    FOARTE FRUMOS ARTICOL !! CRED CA E CEL MAI ADEVARAT DIN EVA IN ULTIMUL TIMP. FELICITARI. UNII ACCEPTA GREU REALITATEA !! FARA INVATAT,FARA EFORT,TIMP SI STUDIU NU SE IA BACALAUREATUL. COPIATUL, MITA, PILE, CADOURI, CUM A FOST IN ULTIMII 15-20 ANI IN ROMANIA TREBUIE SA IA SFIRSIT SI PEDEPSIT ! NU DOAR ELEVII . DAR SI PROFESORII ! DIRECT EXCLUSI DIN INVATAMINT. ALTFEL NU VA FII SCOALA SERIOASA IN ROMANIA .

  • B, luni, 04.07.2011 16:15

    Ai foarte mare dreptate! Elevii de astazi sunt lenesi la invatat si numai in cluburi se distreaza, fumeaza si triseaza, iau prietenii altora caci au 18 ani sau mai putin si sunt la moda, cica. Eu am dat BAC-ul in 2006 cu emotii, fara sa copiez si totusi am luat peste 9.50. Am intrat la faculate, am avut si bursa, dar asta nu conteaza, fiindca in Romania nu se poate gasi loc de munca! Tara este condusa de prosti, acuma toata lumea are diploma. Daca ai cunostinte lucrezi, daca nu, nu. Nici daca stii multe nu te poti angaja. Fratele meu n-a fost angajat, cica 5 ani de experienta in domeniu nu ajunge. In locul lui au angajat un prostut care habar n-are ce face. Oameni buni, de aceea tara se goleste, toata lumea se duce de aici. Bravo televiziunii ca promoveaza stupiditate prin pitipoance si restul. Tinerii cred ca trebuie sa se ia dupa ei/ele, fetele cred ca daca se machiaza precum tarfele si fug dupa un bogatas cu bani, "cariera" lor e asigurata. Baietii sunt indemnati la furat si la crime. Bravo pitipoancelor si cocalarilor! Unde a ajuns tara...

  • aida, luni, 04.07.2011 15:57

    foarte adevarat!eu,de asemenea,consider ca pricipalii vinovati pentru ca au picat sunt elevii.si eu fac parte dintre cei care au dat acum Bacalaureatul si din fericire,cu ajutorul lui Dumnezeu, am reusit sa-l promovez cu media 9,10.mai mare este multumirea cand stiu ca notele luate sunt pe fortele proprii si nu furandu-mi caciula!totusi imi pare rau pentru cei care au picat,acum e o perioada foarte trista pentru ei...

  • Alina, luni, 04.07.2011 14:46

    Buna. Sunt printre cei 44% care au luat bac-ul. Aveti dreptate in articol,insa problema e alta : cati dintre cei care au copiat sunt mustrati de constiinta ? Sa va spun eu : cam niciunul :) De aceea merg treburile asa cum merg. Suntem un popor fara constiinta.

  • eu, luni, 04.07.2011 13:49

    foarte frumos spus. Felicitari. Pacat ca nu multi tineri vor intelege cu adevarat ce ai vrut sa spui

Urmăreşte-ne pe Facebook pentru ultimele noutăţi Eva.ro